WĘŻE (zmije)
Wąż z całą pewnością należy do tych zwierząt, którym trudno byłoby wzbudzić w nas podziw i entuzjazm. Zazwyczaj kojarzymy go z cierpieniem, nieprzewidywalnością i realnym zagrożeniem, niekiedy zaś trudno wręcz uwierzyć, że tyle zła może nagromadzić się w niewielkim przecież zwierzęciu. Naukowcy od lat starają się jednak walczyć ze tego rodzaju stereotypami i trudno nie zgodzić się z tym, że mają słuszność podejmując działania przywracające wężom ich dobre imię.
Nasza niechęć do węży wynika przede wszystkim z tego, że są one jadowite, zapominamy jednak, że zaledwie niewielka ich liczba stanowi zagrożenie dla człowieka. To prawda, każdy wąż wydziela jad, zdecydowana większość z nich wykorzystuje jednak tę umiejętność przede wszystkim po to, aby zdobywać pożywienie, człowiek więc nie znajduje się w kręgu ich zainteresowań.
Same węże to zwierzęta charakteryzujące się nie tylko jadowitością i wysuwaniem przed siebie języka, aby lepiej poruszać się po nieznanym sobie otoczeniu. Odznaczają się one również umiejętnością dostosowywania się nawet do niesprzyjających warunków klimatycznych, można więc spotkać je na praktycznie każdym kontynencie (poza Australią i Antarktydą). Zasadniczo żmije polują na gryzonie, jeżeli jednak nie ma ich w pobliżu zadawalają się innymi małymi zwierzętami, ptakami oraz gadami. W Polsce spotkać możemy jedynie popularną żmiję zygzakowatą, jeżeli jednak wybierzemy się na wakacje do Chorwacji, z pewnością natkniemy się na znacznie większą liczbę gatunków tych zwierząt.
Miłośników węży w szczególny sposób powinien zainteresować półwysep Pelješac tu bowiem jest ich najwięcej. Zazwyczaj ukrywają się w okolicznych lasach, a choć z natury stronią od ludzi, uważny obserwator ma szansę wypatrzyć je, a także zachwycić się ich widokiem. Warto pamiętać jednak o tym, że wszystkie węże znajdujące się na terytorium Chorwacji znajdują się pod ochroną, nie warto zatem podejmować porób zabijania ich, a nawet niepokojenia.
Najczęściej spotykanym wężem półwyspu jest bez wątpienia kravosica znana też jako kravosas. Ten popularny mieszkaniec półwyspu Pelješac jest zarazem największym z europejskich węży osiągającym niekiedy nawet do 250 centymetrów długości. Imponujący rozmiar tej nie powinien jednak budzić w nas niepokoju, znany jest on bowiem z bardzo łagodnego usposobienia i niemal nigdy nie atakuje, nawet prowokowany. Jego wypatrzenie często może okazać się wyzwaniem, któremu niełatwo spotkać, amatorzy tych zwierząt z pewnością ucieszą się więc z tego, że zdecydowanie bardziej aktywny jest inny z występujących w Chorwacji węży – bjelica. Jej długość nie przekracza z reguły 140 centymetrów, choć trafiają się również osobniki dwumetrowe, charakterystyczne jest przy tym dla niej i to, że samce są zawsze nieco dłuższe od samic. Co ważne, bjelica jest aktywna przede wszystkim w ciągu dnia, a osoby zainteresowane jej poznaniem powinny szukać tej żmii na łąkach, zwłaszcza tych, które są porośnięte wysoką trawą
.
Mieszkańcem półwyspu Pelješac jest również blavor – duża jaszczurka, która często zwyczajowo nazywana jest wężem, choć w rzeczywistości mamy tu do czynienia z zupełnie innym gatunkiem. Blavor to największa jaszczurką żyjąca obecnie w Europie osiągająca niekiedy nawet do 120 centymetrów długości. Imponujący rozmiar nie przeszkadza jej jednak być zwierzęciem szybkim i ruchliwym, a w związku z tym niełatwym do obserwowania.