GRANAT (šipak)
Na polskich stołach pojawia się coraz więcej owoców egzotycznych, z istnienia których kilkanaście lat temu ledwie zdawaliśmy sobie sprawę. Jednym z nich jest bez wątpienia granat znajdujący dla siebie miejsce przede wszystkim w ciepłym klimacie Bliskiego Wschodu, Indii oraz państw zlokalizowanych w basenie Morza Śródziemnego. Obecność granatów w kolejnych potrawach zdobywających sobie serca Polaków jest jednak w pełni uzasadniona, mamy bowiem do czynienia z rośliną, która była uprawiana przez człowieka już cztery tysiące lat temu.
W zależności od swojej odmiany granatowiec jest albo ciernistym krzewem albo niewielkim drzewem, nie przekracza jednak pięciu metrów wysokości. Jego błyszczące, z wierzchu ciemnozielone liście opadają na zimę, a owoce przypominają duże jabłka okryte jednak skórzastą łupiną. To właśnie one są przyczyną, dla której granatowiec wzbudza tak duże zainteresowanie hodowców. Choć jednak granaty trafiają przede wszystkim do kuchni, ich smak nie jest wcale jedynym atutem tych owoców.
Kwiaty granatowca interesują przede wszystkim osoby zatrudnione w przemyśle włókienniczym koncentrujące się na produkcji naturalnych barwników. Jaskrawoczerwony barwnik, który uzyskuje się z nich nosi nazwę punicyny i jest stosowany między innymi do barwienia jedwabiu. Z kolei liście, kora, a także samo drewno granatowca przez lata były wykorzystywane przez garbarzy. Służyły przy tym do garbowania skór cienkich i bardzo delikatnych, były więc bardzo delikatne.
Zdecydowana większość osób mających do czynienia obecnie z granatowcem z pewnością nie specjalizuje się jednak ani we włókiennictwie, ani w garbarstwie. Tych odbiorców z pewnością zainteresuje jednak to, że granaty mają duże znaczenie dla medycyny naturalnej. Odwar z kwiatów granatowca od stuleci uważany jest za skuteczny lek zapobiegający biegunkom natomiast sam owoc uznawany jest za przysmak, który zapobiega starzeniu się. Sok z granatu jest niezastąpiony podczas upałów, zwraca się bowiem uwagę na to, że skutecznie gasi pragnienie. Z powodzeniem można pić go w czasie największego skwaru pamiętając jednak o tym, że plamy z niego nie należą do tych, które usuwa się łatwo. Słodsze odmiany wykorzystywane są przy tym nie tylko do produkcji soku, ale również wina te zaś odznacza się wyjątkowo interesującym aromatem i dość nietypowym smakiem Jadalne są również same owoce, charakteryzują się one przy tym tym, że znakomicie sprawdzają się nie tylko jako dodatki do różnego rodzaju ciast i deserów, ale również jako części składowe sałatek warzywnych.