DELFIN (dupin)
Delfin to wodny ssak z rzędu waleni, charakteryzujący się wydłużonym pyskiem oraz skłonnością do dalekich wędrówek. Zamieszkuje morza na obu półkulach naszej planety, a dzięki zdolności do echolokacji i tak zwanemu „językowi delfinów” jest w stanie przemieszczać się w obrębie bardzo dużego obszaru. Delfiny na ogół nie są zresztą samotnikami. Pływają w dużych grupach, które niekiedy mogą liczyć nawet kilkaset zwierząt. Obserwatorzy tych ssaków zwracają przy tym uwagę na to, że panuje pomiędzy nimi wyraźna hierarchia i dość czytelny podział obowiązków.
Wyjątkowo inteligencja i oryginalny tryb życia sprawia, że delfiny budzą powszechne zainteresowanie. Naukowcy uważają, że zrozumienie ich zachowań może okazać się kluczem, pozwalającym na odkrycie wielu zwierzęcych tajemnic. Zwykli ludzie podziwiają zaś przede wszystkim dostojność tych ssaków, troskę, jaką odraczają się wzajemnie i solidarność, sprawiającą, że stado może skutecznie bronić się przed swoimi największymi wrogami, takimi, jak choćby rekiny. Delfiny to również ulubieńcy dzieci, łagodne zwierzęta zachwycają bowiem nie tylko zwinnością, ale również przywiązaniem do swojego ludzkiego opiekuna.
Wakacje w Chorwacji mogą być okazją do tego, aby bliżej poznać delfina butlonosego (dobri dupin) oraz delfina zwyczajnego (obični dupin). Ten ostatni ciągle jeszcze znajduje się na terenie całego Adriatyku, butlonos pojawia się już jednak coraz rzadziej i zazwyczaj widywany jest przede wszystkim w okolicach wysp położonych na południu Chorwacji. Niekiedy w morzu można dostrzec i przedstawicieli innych gatunków tych ssaków, te jednak trafiają tu niejako przez przypadek, są bowiem stałymi mieszkańcami Morza Śródziemnego.
Przez stulecia delfiny i chorwaccy rybacy współpracowali ze sobą, a uczynne zwierzęta zaganiały ryby, które wpadały w dużej liczbie do rybackich sieci. O interesującej współpracy człowieka i zwierzęcia możemy przeczytać w lokalnych kronikach, wiele na ten temat mogą nam przy tym opowiedzieć i najstarsi rybacy. Dziś jednak chorwackim delfinom grozi niebezpieczeństwo, ssaki wpadają bowiem do rybackich sieci nie mogąc znaleźć z nich wyjścia, a rosnące zanieczyszczenie Adriatyku sprawia, że stają się coraz słabsze. Obecnie delfiny znajdują się więc w Chorwacji pod ścisłą ochroną.