UWAGA! W związku z epidemią COVID-19, na chwilę obecną wjazd do Bośni i Hercegowiny w celach turystycznych dla obywateli polskich JEST NIEMOŻLIWY! Prosimy o monitorowanie sytuacji na bieżąco.
Wakacje na Półwyspie Peljesac w południowej Dalmacji to nie tylko niezapomniane piękne, dzikie plaże, doskonałe jedzenie, wyborne wino, cisza oraz spokój. Jest to również doskonałe miejsce, z którego mogą Państwo zacząć poznawać bałkańskie bogactwo kulturowe. O przysłowiowy rzut beretem znajduje się Bośnia i Hercegowina, kraj do niedawna niedostępny, a w tej chwilii bardzo przyjazny i mający wiele do zaoferowania turystom. Po kilku dniowym plażowaniu chcielibyśmy zaineresować Państwa wycieczką do Sarajewa w samo centrum Bośni. Miasto wielu kultur, wielu kontrastów, gdzie nowoczesność miesza się z historią. Zarówno tureckie Imperium Ottomańskie jak i Monarchia Austro-Węgierska oraz najnowsza historia rozpadu Jugosławii odcisnęły piętno na rozwoju tego miasta. Jendocześnie ludzie są niezwykle życzliwi, mili, dumni z tego, że są mieszkańcami Sarajewa oraz chętni aby pomóc Państwu poznać najciekawsze zakątki miasta. Wyprawę możecie Państwo zaplanować sami lub skorzystać z oferty firmy, z którą współpracujemy.
Jeżeli zdecydują się Państwo na samodzielną wycieczkę własnym transportem to przypominamy o obowiązku posiadania zielonej karty, bez której nie zostaniecie wpuszczeni na teren Bośni i Hercegowiny i będziecie musieli ją wykupić na granicy za wygórowaną cenę.
W Sarajewie jest kilka punktów obowiązkowych, które muszą Państwo odwiedzić. Proponujemy zwiedzanie rozpocząć od Mostu Łacińskiego, na którym zginął następca tronu Austro-Węgier książe Ferdynand, co było bezpośrednim pretekstem do rozpoczęcia I Wojny Światowej. Bezpośrednio na moście, przy głównej ulicy znajduje się muzeum dokumentujące to wydarzenie. Idąc dosłownie 10 metrow dalej tą uliczka i skręcając w prawo, znajdziecie się Państwo na terenie Starego Miasta. Jeżeli zdążyliście zgłodnieć, jest to wspaniały moment aby spróbować bałkańskiej kuchni. Szczególnie polecamy bureg czyli napełnione mięsem lub białym serem roladki z ciasta francuskiego oraz słynne cevapi. Rekomendujemy poszukać ćevapdinicy Ferhatović, uważanej za najlepszą w mieście. Punkty przyrządzania ćevapów z daleka można rozpoznać po unoszącym się nad nimi gęstym dymie. Należy jednak pamietać, że nie dostaniecie tam żadnych napojów alkoholowych, a pytanie o piwo może wręcz obrazić. Wynagrodzi to jednak Państwu smak Kiselo Mljeko. Po szybkim posilku - zakupy. Niezliczona ilość małych sklepików i kramików z obsługą próbującą porozumiewać się w prawie każdym języku świata. Nam najbardziej przypadły do gustu uliczki złotników i kowali artystycznych, którzy ręcznie wykuwają przepiękne tace i zestawy do parzenia kawy. Jeżeli zmęczeni zakupami chcielibyście odpocząć, to proponujemy znakomite słodycze i kawę w niezliczonych Kaficach otaczających Stare Miasto. Innymi miejscami wartymi odwiedzenia są z pewnością: Muzeum Sarajewa, Aleja Snajperów, Sebilj, Muzeum Tunelu ( Tunel Spasa ), Stadion Olimpijski czy Wzgórze Krzyży. Z uwagi na multikulturowość miasta nie będzie Państwu trudno znależć miejsca, gdzie podają doskonałe lokalne piwo Sarajevsko podawane w ogromnych oszronionych kuflach. Symbolami odradzającego sie Sarajewa jest budynek Iglica, ufundowany przez rząd Arabii Saudyjskiej oraz nowoczesny wieżowiec centrali telewizjii Al Jazeera. W mieście doskonale działa komunikacja miejska. Autobusy, tramwaje i trolejbusy zapewniają bezproblemowe poruszanie się po terenie całego miasta.
Ciekawostka: Proszę uważać na Starym Mieście, gdyż tramwaj prawie ociera się o ściany budynków.
Nigdzie indziej w Europie nie spotkacie Państwo miasta z taką atmosferą, gdzie w ciagu 3 minut spotkacie zarówno chrześcijan, muzułmanów, żydów i prawosławnych mijających się na ulicy w całkowitej zgodzie.