UWAGA! W związku z epidemią COVID-19, na chwilę obecną wjazd do Bośni i Hercegowiny w celach turystycznych dla obywateli polskich JEST NIEMOŻLIWY! Prosimy o monitorowanie sytuacji na bieżąco.
To miejsce trudno zapomnieć. Każdy, kto choć raz był w Mostarze, chętnie tu wraca choćby we wspomnieniach. Wielokulturowe miasto jest przedsmakiem tego, co spotkać można na terenie Bośni. Piękny, kamienny most, którego budowę datuje się na 1566 rok. Od tamtej pory stał się symbolem miasta. Paradoksalnie, nazwa miasta nie wzięła się bezpośrednio od słowa most, a od słowa mostari, co znaczy strażnicy mostu.
Będąc w Mostarze z pewnością będziesz miał okazję zobaczyć śmiałków, którzy skaczą z wysokiego mostu do rzeki Neretwy, by dowieść swojej odwagi i męskości. Jest to stara, mostarska tradycja, kultywowana od setek lat. Patrząc na zdjęcia mostu wiszącego nad Neretwą trudno ocenić jego wysokość, jednak stojąc na jego szczycie i patrząc w dół niejednemu zakręci się w głowie. Najlepszym miejscem obserwacyjnym tych skoków są restauracje po obu brzegach rzeki w pobliżu mostu, na tarasach których warto zjeść obiad. Szczególnie chętnie polecane tutaj są potwary mięsne, grillowane, ale bez problemu również zamówisz i rybę.
W pobliżu mostu znajduje się muzeum, gdzie zgromadzone są materiały i dokumenty upamiętniające zniszczenie i odbudowanie mostu, który ucierpiał w ostatnim konflikcie zbrojnym w byłej Jugosławii.
Pobliskie stragany obfitują w pamiątki oraz wyroby rękodzielnistwa - mostarscy rzemieślnicy słyną z wyrobu pięknych tac, naczyń, lamp, ręcznie wykuwanych z cienkiej blachy. Nie brak tu również pamiątek z okresu II Wojny Światowej, okresu byłej Jugosławii lub z ostatniej wojny na Bałkanach.
Typową pamiątką z Mostaru są długopisy wykonane z łusek po pociskach dużego kalibru lub zestaw do kawy po bośniacku, wykonany z miedzi.
W powietrzu wyczuwa się atmosferę wielokulturowości, zapach pieczonego mięsa, intensywny aromat parzonej po bośniacku kawy. A gdy nagle powietrze rozedrze silny głos muazima z pobliskiego minaretu, wtedy już jesteś pewien, że znalazłeś się w świecie Orientu. Nic dziwnego zatem, że Mostar jest na szlaku wielu wycieczek i odwiedzany jest chętnie przez ludzi przebywających w pobliskiej Dalmacji. Mostar bowiem jest również najcieplejszym miastem byłej Jugosławii i nieformalną stolicą Hercegowiny.
A teraz ciekawostka:
Jesteśmy na terenie Bośni i Hercegowiny. Warto by wiedzieć, co to jest za twór polityczny i geograficzny. Z jakich części administracyjnych składa się Bośnia i Hercegowina?
Odpowiedź wydaje się prosta i banalna, faktycznie jednak sprawa jest bardziej skomplikowana.
Bośnia i Hercegowina składa się z:
Ta skomplikowana formacja administracyjna i polityczna utrzymuje 3 oddzielne parlamenty. Więcej informacji możesz znaleźć na stronach Wikipedii.
Po drodze do / z Mostaru można odwiedzić wodospady Kravica lub miejsce objawień maryjnych Međugorje.
Przejazd z półwyspu Peljesac do Metković
W razie obrania drogi przez Neum (Bośnia i Hercegowina), pamiętaj, że zatankujesz tam taniej niż w Chorwacji.
Wjazd do Bośni i Hercegowiny
Czas oczekiwania na granicy podany orientacyjnie. Wjeżdżając do Bośni i Hercegowiny koniecznie nie zapomnij o Zielonej Karcie. W przeciwnym razie nie zostaniesz wpuszczony lub będziesz musiał kupić ją na granicy.
Przejazd z Metković do Mostaru
Przejazd przez Bośnię i Hercegowinę, w pobliżu będziesz mijał stragany z owocami i lokalnymi wyrobami.
Zwiedzanie Mostaru
Udanie się na Stare Miasto, zwiedzanie Mostu, muzeum dzielnicy Starego Mostu, zakup pamiątek.
Przerwa na obiad na Starym Mieście
obiad na Starym Mieście w Mostarze, polecamy ćevapcici (ćevapi) w restauracjach w pobliżu Mostu. Pamiętaj, że w dzielnicy muzułmańskiej większość restauracji nie oferuje alkoholu, w tym piwa.
Zwiedzanie Mostaru
Udanie się na Stare Miasto, zwiedzanie Mostu, muzeum dzielnicy Starego Mostu, zakup pamiątek.
Przejazd z Mostaru do Metković
Przejazd przez Bośnię lub Hercegowinę. Możliwe zjazdy do wodospadów Kravica lub sanktuarium w Medjugorje.
Wjazd do Chorwacji
Czas oczekiwania na granicy podany orientacyjnie. Jeśli nie uzupełniłeś jeszcze baku tańszym paliwej z Bośni i Hercegowiny, pamiętaj, że ostatnią okazję masz na tranzycie w Neum.
Przejazd z Metković na Półwysep Peljesac
Pamiętaj, że przejeżdżając przez Neum (Bośnia i Hercegowina), masz ostatnią okazję zatankować tańsze paliwo lub kupić tańsze produkty akcyzowane (np. papierosy).